Monday, 24 Jun 2024

Ekonomia w nowoczesnym budownictwie

Współczesne domy buduje się z myślą o tym, aby były jak najbardziej ekonomiczne. W tym celu, firmy budowlane stosują rozwiązania mające ograniczyć koszty budowy, a w późniejszym czasie koszty eksploatacji. Jakie to są rozwiązania?

Niskie koszty budowy

Jakie domy są najtańsze w budowie? Oczywiście te, które pozbawione są dodatkowego piętra, a więc domy parterowe. Najlepsze są takie o prostej bryle – w kształcie prostokąta, kwadratu, ewentualnie litery L. Nie mniej istotny jest kształt dachu. Im bardziej jest wymyślny, tym więcej kosztuje. Dużo zapłacimy także za wszystkie lukarny, balkony i uskoki, dlatego warto zawczasu zastanowić się, czy są one niezbędne i czy nie lepiej będzie z nich zrezygnować.
Kolejnym czynnikiem podwyższającym koszty budowy jest piwnica, dlatego coraz częściej nowoczesne budownictwo rezygnuje z tego rozwiązania, a tradycyjną piwnicę zastępuje się pomieszczeniem gospodarczym.

W trosce o przyszłość

Przy budowie niezwykle istotna jest odpowiednia izolacja cieplna. Oszczędzanie na warstwie izolacyjnej to duży błąd, gdyż może on powodować, że koszty ogrzewania będą wysokie. Dzięki właściwej izolacji, ogrzewanie będzie tańsze. Na tym etapie, warto korzystać z materiałów najwyższej jakości, gdyż zwróci się to w przyszłości.
Kolejnym sposobem na oszczędności przy ogrzewaniu, jest stosowanie wysokiej jakości okien o niskiej przenikalności ciepła, a także umieszczenie dużych przeszkleń od południowej strony budynku. Dzięki temu, dom będzie korzystał z naturalnej energii słonecznej.