Monday, 24 Jun 2024

Otoczaki w ogrodzie – do czego je wykorzystać?

Gdy chcesz, aby Twój ogród nabrał wyglądu eleganckiego parku, warto wyznaczyć w nim ozdobne ścieżki. Aby je wykonać, niezbędne będą drobne kamyczki. Możesz użyć żwiru, keramzytu, lub właśnie otoczaków. Drobne kamienie do ogrodu to naturalny materiał, który w sam raz nada się na ogrodowe ścieżki, oraz jako wykończenie ozdobnych rabat. Otoczaki to doskonały materiał zarówno do ogrodów w stylu francuskim, jak i angielskim. W przeciwieństwie do keramzytu, kamienie do ogrodu otoczaki są odporne na wymywanie i jednocześnie ładniejsze od zwykłego żwiru. Otoczaki można zatem układać w pobliżu wody: basenów, fontann i oczek wodnych. Kamienie można też wykorzystać do obłożenia lekko pochyłych rabatach oraz klombach bez obawy, że z czasem zmyje je deszcz. Ozdobne kamienie doskonale nadają się też jako wypełnienie doniczek i przezroczystych naczyń.

Rodzaje otoczaków do ogrodu

Kamienie do ogrodu mogą mieć różną barwę. W sklepach ogrodniczych można dostać otoczaki w odcieniu czerwonym, szarym, zielonym, żółtym, a nawet śnieżno białe. Dzięki temu na rabatach i ścieżkach można stworzyć bardzo ciekawe dla oka kompozycje. Kamienie ozdobne różnią się także rozmiarami. Drobne otoczaki do ogrodu mają wymiary około 1-20 mm średnicy. Dostępne są również opakowania z większymi kamieniami (40-80 mm średnicy). Na tereny o większych pochyłościach, lub bardzo blisko zbiorników wodnych warto wybierać największe otoczaki (50 – 120 mm średnicy), aby w razie ulewnego deszczu pozostały na miejscu.

Kamienie do ogrodu otoczaki – cena

Otoczaki do ogrodu nie są bardzo drogie. Cena ozdobnych otoczaków do ogrodu zależy najczęściej od ich barwy i rozmiaru. Worek 5 kg śnieżnobiałego otoczaka o małej średnicy (10 -20 mm) kosztuje około 14 zł. Bardziej ozdobne kamienie do ogrodu mogą być droższe o kilka złotych, między innymi ze względu na koszty ich pozyskania. Na rozleglejsze powierzchnie w ogrodzie przydają się opakowania o większej pojemności. Jedno opakowanie otoczaków może ważyć nawet do 1000 kilogramów.