Monday, 24 Jun 2024

Domy pasywne – czym się wyróżniają?

O domach pasywnych słyszał niemal każdy. Czym charakteryzuje się ten typ budownictwa i dlaczego cieszy się taką popularnością? Domy pasywne są najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem, pozwalającym na bardzo niskie koszty eksploatacji i wybieranym przez wielu inwestorów.

Charakterystyka domów pasywnych

W celu optymalizacji kosztów eksploatacji, nowoczesne budownictwo pasywne korzysta z rozwiązań pozwalających na maksymalne oszczędności. Podstawą jest prosty kształt domu tworzący zwartą bryłę. Taki kształt automatycznie obniża koszty ogrzewania. Ważne jest też usytuowanie okien względem słońca, tak, aby móc korzystać z energii słonecznej i ogrzewać dom w naturalny sposób. Najbardziej efektywne są duże przeszklenia od południowej strony budynku.
Główną zasadą domów pasywnych jest korzystanie ze źródeł energii odnawialnej. Dlatego takie domy muszą dążyć do tego, aby minimalizować utraty ciepła wszędzie, gdzie jest to możliwe. Bardzo istotna jest więc właściwa izolacja budynku.

Domy pasywne w Polsce

Chociaż technologia ta jest już od lat popularyzowana w wieku innych krajach Europy Zachodniej, w Polsce dopiero od kilku lat jest o niej głośno. Uzyskanie statusu domu pasywnego nie jest łatwe, gdyż taki dom musi zużywać poniżej 15 kWh/m2 rocznie i korzystać wyłącznie ze źródeł energii odnawialnej.
Co z kosztami budowy domu pasywnego? Jeszcze kilka lat temu, były one znacznie wyższe od kosztów budowy tradycyjnego domu, dziś różnice te coraz bardziej się zacierają, między innymi z powodu panujących obecnie wymogów dotyczących zastosowania rozwiązań energooszczędnych.