Monday, 24 Jun 2024

Łupek dachowy

Co to jest łupek dachowy?

Łupek jest skałą osadową powstałą ponad 350 milionów lat temu. Do celów budowlanych skałę ze żwirowni porcjuje się na mniejsze równomierne elementy. Łupek taki występuje w kilku odcieniach, między innymi w graficie, purpurze i zieleni. Jest to materiał całkowicie naturalny, bez żadnych dodatków i ulepszaczy.

Jak łupek dachowy jest wykorzystywany w budownictwie?

Łupek pasuje do różnych form architektury o różnych typach, począwszy od domów tradycyjnych do nowoczesnych. Nie ma ścisłych przeciwwskazań do zastosowania łupka dachowego. Minusem łupka jest jego dość wysoka cena za metr kwadratowy. Pokrycie całego dachu może nas dość drogo wynieść. Łupek jest kilka razy droższy od zwykłej dachówki. Oprócz dachów łupek jest też wykorzystywany jako pokrycie fasad domów, szczególnie fragmentów ścian wewnętrznych jak i zewnętrznych w celach dekoracyjnych. Często spotyka się też łupek jako element obramowania wokół okien domu.

Zalety łupka dachowego

Łupek jak już wspomniano jest skałą całkowicie naturalną, przez korzystanie z niego nie powoduje dodatkowych zanieczyszczeń środowiska. Łupek można formować na elementy o różnych rozmiarach. Ogromną zaletą łupka jest jego niesamowity wygląd, który sprawia, że dachy wyglądają bardzo elegancko. Łupek dachowy nie jest bardzo ciężkim więc nie jest konieczne dodatkowe wzmacnianie dachu, w zupełności wystarczy ten sam projekt jak przy kryciu dachówką. Dodatkową zaletą łupka dachowego jest to, że w dachu złożonym z łupka można umiejscowić dodatkowe okna lub kolektory słoneczne.