Monday, 24 Jun 2024

Jak utrzymać piwnicę w dobrym stanie?

Jednym z najmniej chętnie odwiedzanych części domu jest piwnica. To ukryte przed codziennym widokiem pomieszczenie bywa zaniedbane. Uważa się, że piwnica z natury rzeczy jest miejscem brudnym, wilgotnym, nieuporządkowanym, z wystającymi zewsząd rurami. Niektórych nie dziwi nawet okazjonalna obecność myszy w tych rejonach domu. A kto by pomyślał o tym, by dla potrzeb piwnicy zamówić usługi budowlane?

Problemy piwnicy

Od lepszego zajęcia się piwnicą odsuwają właścicieli domów różne trudności. W piwnicach często rządzi prowizorka, z którą nie tak łatwo walczyć. Czasem nie ma elektrycznego oświetlenia, co zniechęca od porządków, a prowadzą do niej nie schody, tylko drabina. Wiosenne podtopienia albo ogólna wilgoć w domu sprawiają, że w piwnicach czasem panoszy się grzyb. Fakt, że piwnica jest dostępna tylko dla oczu domowników sprawia, że trudno znaleźć motywację, by inwestować w tę część domu tak, jak w remonty tych bardziej reprezentacyjnych.

Całkiem wykonalne zadanie.

To wszystko nie oznacza jednak, że o piwnicę nie można zadbać. Nie musi ona być miejscem, które odwiedza się z obrzydzeniem. Warto zadbać np. o osuszanie piwnic. Wiele firm budowniczych ma w swojej ofercie tego typu usługi np. www.malbud.waw.pl. Fakt, że wydaje się to być zadaniem niewykonalnym wynika jedynie z tego, że często ludzie próbują pozbyć się wilgoci i wody z podziemi domu na własną rękę zamiast skorzystać z usług profesjonalistów. W piwnicy warto też w ramach możliwości przymocować do ściany wszystkie rury i zamontować choć jedną żarówkę. Wtedy już prosta droga do porządnego schowku, w którym godzi się przechowywać jedzenie i różne przedmioty.