Monday, 24 Jun 2024

Liczne zalety aluminium i jego zastosowanie

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś przykleić magnes do puszki z napojem, wiesz już, że aluminium różni się od wielu innych metali. W rzeczywistości materiał ten, który jest wszechobecny w skorupie ziemskiej, to rzadko występuje w czystej postaci w naturze. Co ciekawe, aluminium nie było powszechnie używane aż do około 1940 roku do czasu, kiedy opracowano elektrolizę aluminium.

Zastosowanie aluminium

Dzisiaj aluminium jest używane we wszystkim, od elementów do pojazdów takich jak pociągi i samochody, po takie drobiazgi jak przypodłogowa listwa aluminiowa. Ale jakie zalety aluminium sprawiają, że lubimy je aż tak bardzo? Przeczytaj poniżej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Więcej dowiesz się na https://stramapanels.com.

Zalety aluminium przekładające się na jego popularność

Jest lekkie – aluminium waży mniej objętościowo niż większość innych metali. W rzeczywistości jest to około jednej trzeciej masy żelaza, stali, miedzi lub mosiądzu. Ułatwia to obsługę i jest tańsze w transporcie. Poza tym, jest mocne – profile aluminiowe mogą być tak mocne, jak to jest potrzebne w większości zastosowań. Listwa aluminiowa zastosowana w niskich temperaturach sprawdza się szczególnie dobrze, ponieważ wraz ze spadkiem temperatury aluminium staje się coraz silniejsze.

Ten metal nie jest też korozyjny – aluminium nie rdzewieje. Jest chroniony przez własną naturalnie występującą warstwę tlenku, która może być dodatkowo wzmocniona przez anodowanie lub inne techniki wykończeniowe. Co więcej, przewodzi ciepło – w oparciu o masę i całkowity koszt aluminium przewodzi ciepło (i zimno) lepiej niż inne zwykłe metale. Te czynniki sprawiają, że idealnie nadaje się do zastosowań wymagających wymienników ciepła.