Najciekawsze właściwości styropianu
Tworzywa sztuczne osiągnęły niesamowitą popularność, w wielu branżach wypierając klasyczne materiały, takie jak drewno, metal czy beton. Są one lekkie, trwałe, odporne na działanie opadów atmosferycznych, a przede wszystkim tanie i szybkie w produkcji. Bardzo unikalnym i interesującym przykładem takiego tworzywa jest styropian, który posiada setki, jeśli nie tysiące zastosowań. Z czym związany jest ten fenomen?
Skąd wzięła się popularność styropianu
Styropian łączy w sobie kilka cech, które czynią z niego materiał bardzo pożądany zarówno w budownictwie, transporcie, a nawet produkcji ozdób i akcesoriów. Jest on:
- Wyjątkowo lekki
- Odporny na gnicie i korozję
- Doskonały jako izolator
- Niedrogi
Rzecz jasna, wytwarza się różne rodzaje styropianu, kładąc nacisk na jego określone właściwości. Aby lepiej przystosować go do danego zadania, produkuje się warianty o większej lub mniejszej gęstości. Jeśli styropian posiada odpowiednią ognioodporność oraz wytrzymałość mechaniczną, to jest on dopuszczony do użytku jako materiał budowlany również na terenie Unii Europejskiej.
Niesamowita uniwersalność styropianu
Styropian nigdy nie zyskałby tak dużej rozpoznawalności, gdyby jego zastosowanie ograniczało się wyłącznie do pojedynczej dziedziny. Jest to materiał niezwykle uniwersalny, przez co wzbudza on zainteresowanie zarówno dużych przedsiębiorstw jak i osób prywatnych. Na przykład, stanowi on doskonałe zabezpieczenie dla przewożonego sprzętu, który z uwagi na swoją delikatność wymaga dodatkowej ochrony.