Monday, 24 Jun 2024

Piaskowiec – wyjątkowy kamień o szerokim zastosowaniu

W jaki sposób można efektownie upiększyć wnętrze? Istnieje na to rozwiązanie, które zawsze robi wrażenie – płytki elewacyjne z pięknego, eleganckiego kamienia. Obok popularnego granitu czy marmuru, do najczęściej stosowanych surowców we wnętrzach zalicza się piaskowiec.

Wygląd i właściwości

Charakterystyczną cechą piaskowca jest drobnoziarnistość, zbliżająca go wyglądem do stwardniałej bryły piasku. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, od niemal białego, po różne odcienie beżu, brązu oraz miedź i ceglastą czerwień. Kamień ten jest całkowicie mroodporny i wodoodporny, a jego wytrzymałość liczy się w dziesiątkach lat. Na powierzchni piaskowca często występują jaśniejsze i ciemniejsze smugi.

Zastosowanie

Piaskowiec elewacyjny jest często stosowany na elewacjach budynków, schodach, tarasach, obudowach kominków. Jego odporność na czynniki atmosferyczne pozwala z powodzeniem zastosować go na zewnątrz, na przykład w ogrodzie, na podjeździe, ogrodzeniu lub na elewacji domu. Pomysłów na zastosowanie piaskowca jest mnóstwo, a każde z nich pozwala na uzyskanie eleganckiego efektu.

Obróbka piaskowca

W sprzedaży dostępny jest piaskowiec w różnej formie. Kamień łupany rzędowy jest często stosowany na elewacjach lub murach. Szlifowane płyty wyglądają świetnie we wnętrzach, np. zastępując tradycyjne, ceramiczne płytki w łazience. Tak zwana „dzikówka” pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu ściany z kamienia. Z kolei płaski, nieregularny kamień o gładkiej powierzchni sprawdza się świetnie np. na tarasach.